Taller d’higiene postural: 1r d’ESO

Taller d’higiene postural: 1r d’ESO

Dilluns passat, a petició del professorat del centre, les infermeres del CAP Navàs van visitar la nostra escola per explicar als alumnes de 1r d’ESO temes relacionats amb el fet de dur la motxilla a l’esquena i el seu pes.

Les infermeres van anar més enllà i van explicar diferents gestos en què fem esforços i la nostra columna se’n ressent, molts d’ells sense ser-ne ni tan sols conscients. La nostra columna suporta diàriament accions com aixecar pesos; seure de forma incorrecta; transportar bosses, motxilles, etc. i fins i tot altres que fem sense adonar-nos-en,  però que n’afecten l’estabilitat: postures en seure al sofà, a l’hora de dormir… i de forma pràctica els van mostrar com fer-ho per tal de no fer malbé aquesta part tan important del nostre cos.

Esperem que el taller hagi servit per conscienciar els nostres alumnes que evitar lesions a la columna també és a les seves mans.

 

Share this post

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *